Pralka idealna

Pralka idealna

Dawno, dawno temu, aby uprać brudne rzeczy gotowano je w mydlanym wrzątku a następnie prano za pomocą tary, czyli deski z pofalowaną blachą. Takie pranie było nie tylko bardzo czasochłonne ale również ekstremalnie szkodliwe dla skóry dłoni. Pierwsza elektryczna pralka pojawiła się w 1907 roku. Debiut elektrycznej pralki w Polsce to legendarna, znana wszystkim (nawet tym, którzy nie pamiętają czasów jej świetności) pralka Frania. Dziś wybór pralek automatycznych jest ogromny, a wybór tej odpowiedniej jest znacznie bardziej skomplikowany. W dzisiejszym wpisie zebrałam kilka ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu. Zapraszam!

Wielkość

Niewielu z nas może pozwolić sobie na odrębne pomieszczenie w domu, które będzie pełniło funkcję pralni. Dlatego pralka bardzo często stoi w kuchni lub łazience. Łazienki nie zawsze są dużych rozmiarów, a więc umieszczenie w niej dużej pralki graniczy z cudem. Dlatego tak ważna jest jej wielkość. Na początku dobrze zmierz czy po ustawieniu pralki z drzwiczkami z przodu bez problemu otworzysz na pełną szerokość drzwiczki. Bo to, że pralka się zmieści to jedno, ale czy otworzysz w niej bez problemu drzwi, aby załadować pranie to drugie i to drugie jest bardzo ważne. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zdecyduj się na pralkę ładowaną od góry. Fakt, że nie postawisz na niej dekoracji, gdyż zdejmowanie jej przed każdym praniem może być uciążliwe, ale tego typu pralki dobrze się sprawdzą w małych pomieszczeniach.

 

Oszczędność

Zgodnie z wszelkimi obowiązującymi normami, pralki klasyfikowane są według klas efektywności energetycznej. Wyróżnia się siedem klas od A do G. Ta skala dotyczy wydajności pod względem zużycia wody i energii. Klasa A umieszczana na zielonym pasku oznacza urządzenie najbardziej efektywne, a klasa G umieszczana na czerwonym pasku najmniej efektywne. Od 2010 roku pojawiły się dodatkowo klasy A+ i im więcej plusów tym pralka jest jeszcze bardziej oszczędna.

Funkcjonalność

Zastanów się, ile tak naprawdę potrzebujesz funkcji prania. Zorientuj się, z jakiego materiału masz najwięcej ubrań. Nie potrzebujesz pralki z 30 funkcjami, jeśli na co dzień i tak będziesz korzystać z jedynie kilku z nich. Programy podstawowe to program do prania bawełny i syntetyków, pranie delikatne lub ręczne, pranie mieszane, pranie skrócone, pranie ubrań lekko zabrudzonych i mocno zabrudzonych. Dodatkowe programy to m.in. program do prania tkanin delikatnych, ubrań sportowych, usuwania sierści. Programami skierowanymi dla małych dzieci oraz alergików będzie urządzenie, które pobiera dodatkową ilość wody do płukania, żeby lepiej wypłukać resztki proszku czy płynu. Funkcja prania parowego sprawdzi się, gdy ubrania wymagają jedynie odświeżenia, a niekoniecznie pełnowymiarowego prania. W ofercie możemy znaleźć również pralki z funkcją Eco-Bubble, która sprawia, że powstająca piana nasycana jest powietrzem, dzięki czemu jej działanie zostaje spotęgowane.

Bezpieczeństwo

Zwróć uwagę na kilka czynników dotyczących bezpieczeństwa. Przydatną funkcją jest blokada drzwi oraz przycisków, szczególnie jeśli masz małe dzieci. Niektóre pralki wyposażone są w pompę, która uruchamia się automatycznie, gdy woda przekroczy maksymalny poziom. Uchroni to nasz dom oraz dom sąsiada z dołu przed zalaniem.


Mam nadzieję, że mój wpis choć odrobinę ułatwi Ci wybór Twojej Frani. Pralka pełni dość istotną rolę w domowym AGD, więc warto by zakup ten był solidnie przemyślany. Trzymajcie się ciepło 😉 

Dodaj komentarz