Perfekcyjnie pomalowane

Perfekcyjnie pomalowane

Malowanie ścian oraz sufitów to jedne z tych prac, które wydają się nam proste i wierząc we własne umiejętności nie szukamy pomocy u fachowców. Efekty naszej pracy przeważnie nas zadowalają jednak nie zawsze. Łuszcząca się farba, zacieki i smugi po pędzlu to rezultaty popełnianych błędów na poszczególnych etapach malowania. Dlatego dziś przedstawiam zasady malowania, dzięki którym unikniemy rozczarowania. Zapraszam do lektury.

Po pierwsze – Nie spiesz się

Rozpoczęcie malowania bez odpowiedniego przygotowania to najgorszy błąd. Zanim przystąpimy do malowania należy sprawdzić czy powierzchnia, którą będziemy malować nie jest wilgotna. Świeży tynk można gruntować lub malować dopiero po 3-4 tygodniach od położenia. Opukiwanie pozwala sprawdzić czy tynk lub stara farba dobrze się trzyma ściany. Jeżeli usłyszymy głuchy odgłos to znaczy, że tynk nie trzyma się muru i trzeba go najpierw usunąć, a łuszczącą się starą farbę zeskrobać. Musimy się również upewnić czy na powierzchni nie ma tłustych plam, które obniżają przyczepność farby. Prace malarskie należy odsunąć na drugi plan w momencie gdy na powierzchni zobaczymy pleśń lub porosty grzybów. Świadczy to o poważnym problemie jakim jest zawilgocenie lub przemarzanie przegród. Należy najpierw usunąć przyczynę, osuszyć ściany, zlikwidować ślady skażenia i dopiero wrócić do prac malarskich.

Po drugie – Najpierw napraw ubytki

Owszem, są farby mostkujące, czyli takie, które maskują drobne rysy poniżej 2 mm. Jednak wszelkie dziury  nie znikną po zamalowaniu powierzchni tym typem farby. Takie dziury najpierw należy odpylić a następnie wypełnić masą szpachlową. Masę tę należy dobrać odpowiednio do faktury powierzchni, na którą będziemy ją kłaść. Do powierzchni gładkich, gipsowych najlepiej sprawdzi się drobnoziarnista, biała szpachla gipsowa, a do chropowatych tynków cementowo-wapiennych odpowiedni będzie akryl tynkarski.

 

Po trzecie – Gdy trzeba – gruntuj!

Gruntowanie jest czynnością często pomijaną. To błąd! Gruntowanie możemy pominąć tylko wtedy, gdy podłoże było pomalowane wcześniej farbą lateksową lub akrylową i ma jednolitą strukturę. Jeżeli natomiast ściana jest śliska, istnieje ryzyko, że farba nie będzie się jej trzymać tak jak powinna. W takim przypadku wskazane jest użycie gruntu szczepnego. Na rynku mamy jeszcze specjalną farbę podkładową, którą używamy gdy pomimo wcześniejszego czyszczenia zostały nam jakieś pozostałości po zabrudzeniach lub gdy chcemy pomalować ścianę o ciemnej tonacji na jaśniejszy kolor. Pamiętajmy, że użycie tego typu farby nie zwalnia nas z obowiązku gruntowania.

Po czwarte – Dobrze zabezpiecz meble i podłogę

Wszystkie meble na okres malowania najlepiej wynieść z danego pomieszczenia. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości zsuń je na środek. Zaopatrz się w tekturę lub folie malarską. Unikaj rozkładania gazet, które szybko przemakają przez co później musimy poświęcić czas na szorowanie naszej podłogi. Taśmą malarską oklej wszelkie wtyczki i włączniki, oczywiście tylko wtedy jeżeli nie masz możliwości odkręcenia ich na czas remontu. Taśmę malarską należy usuwać, odrywając ją równomiernie od strony krawędzi malarskiej, najlepiej pod kątem 30°- 45°.

 

Po piąte – Wybierz właściwe narzędzia do pracy

Do wyboru mamy różne odmiany wałków i pędzli. Który do czego służy? Do farb wodorozcieńczalnych, czyli takich którymi przeważnie malujemy ściany, odpowiedni będzie szeroki pędzel ze sztucznego włosia. Do malowania detali posłużą nam płaskie i wąskie pędzle. Do gruntowania wybieraj szeroki ławkowiec z włosia naturalnego. Do dużych powierzchni najwygodniej będzie nam posłużyć się wałkiem o szerokości od 12 do 30 cm. Do farb akrylowych przeznaczone są te o runie z wełny, mikrofibry lub poliakrylu, a do farb lateksowych – z poliamidu. Do bardzo gładkich powierzchni tj. gładź lub płyty g-k, dobre będą wałki z krótkim runem (6-8 mm). Po tynku cementowo-wapiennym dobrze będzie się malowało wałkiem z runem 8-22 mm. Generalnie im bardziej chropowata ściana tym runo powinno być dłuższe. Przed użyciem nowego wałka należy go umyć oraz wysuszyć. Dobrym sposobem na nie przyklejanie się włosków wałka do ściany jest owinięcie wałka taśmą malarską a następnie jej zerwanie, pozbywając się małych włosków i pyłków. Pamiętajmy również o dobrze dobranej kuwecie. Nie może być ona węższa od samego wałka.

Po szóste – Maluj starannie

Podczas malowania temperatura w pomieszczeniu nie powinna być poniżej 5 °C, a powietrze nie może być suche. Z tego względu nie należy intensywnie wietrzyć mieszkania podczas prac i absolutnie nie doprowadzać do przeciągu. Na początku należy wymieszać farbę. Aby zapobiec pojawiania się stwardniałych skorup należy farbę przechowywać dnem do góry. Pracę najlepiej jest zacząć od malowania detali zaczynając od ich naroży, najlepiej za pomocą wałka o okrągłym futerku lub wąskiego pędzla. Potem najlepiej jest pomalować powierzchnie wokół ościeżnic, gniazdek i włączników. Po malowaniu detali przechodzimy do sufitu, rozprowadzając farbę pasami nachodzącymi na siebie. Dopiero po pomalowaniu sufitu, należy przejść do malowania ścian. Gdy chcesz zrobić sobie przerwę, wałek włóż do plastikowej lub foliowej torby a następnie szczelnie ją zamknij. Zapobiegnie to wyschnięciu farby na wałku i będzie on gotowy do pracy po przerwie.

 

Po siódme – Kup tyle farby ile trzeba

Żeby ustalić, ile farby będzie Ci potrzebne, należy najpierw dokładnie zmierzyć powierzchnię przeznaczoną do malowania. Na opakowaniu sprawdzamy wydajność farby w litrach na 1 m2. Wymaganą liczbę warstw farby mnożymy przez powierzchnię, którą będziemy malować i to mnożymy przez wydajność. Następnie dany wynik dzielimy przez pojemność podaną na wiaderku i z naszych obliczeń wychodzi nam ile puszek potrzebujemy. Pamiętajmy jednak, aby kupić o 10-15% farby więcej na wszelki wypadek 😉

Jeżeli po zakończonych pracach:

  • farba nie schodzi po przetarciu 
  • ma jednolity kolor w każdym miejscu
  • spod spodu nie przebijają plamy
  • nie widać smug i zacieków
  • nie widać śladów łączenia 
  • na powierzchni farby nie ma złuszczeń i pęcherzyków.

To znaczy, że przestrzegałeś wszystkich zasad i Twoja praca zakończyła się sukcesem 🙂

Dodaj komentarz