Jaką kabinę prysznicową wybrać?

Jaką kabinę prysznicową wybrać?

Bardzo często punktem spornym pomiędzy inwestorami jest decyzja pomiędzy wanną a prysznicem. Postawić na długie relaksujące kąpiele w wannie czy krótki orzeźwiający prysznic?

Odpowiedź na to pytanie, nie jest jednoznaczna i najczęściej sprowadza się do osobistej preferencji inwestora. Jeżeli zdecydowałeś się na prysznic to w tym artykule pokażę Ci czym należy się kierować przy doborze kabiny prysznicowej. Wybór ten okazuję się całkiem złożony i bardzo często ma on wymierny wpływ na niezawodność oraz łatwość w utrzymaniu naszego upragnionego prysznica.

Jaki kształt kabiny wybrać?

Kształt kabiny zależy od pomieszczenia, w którym chcemy ją umiejscowić. Producenci oferują nam kabiny półkoliste, kwadratowe, prostokątne, wielokątne oraz okrągłe. W większości przypadków kształt kabiny jest symetryczny. Najczęściej spotykane są modele narożne. Dobrze jest je umiejscowić pod warunkiem, że mamy dwie ściany prostopadle do siebie, co w większości przypadków nie powinno być przeszkodą. Jeżeli w danej łazience jest wnęka między dwoma ścianami wystarczy zamontować drzwi z przodu i prysznic gotowy.

Materiał

Kabiny prysznicowe mają ścianki i drzwi zrobione z polistyrenu lub szkła. Arkusze polistyrenu mają ok. 2 mm grubości, natomiast tafla szkła to już 5-8 mm, same szklane drzwi do kabiny są nieco cieńsze (ok. 4 mm). Kabiny z polistyrenu są odporne na zarysowania i dużo lżejsze od kabin szklanych. Szkło i polistyren mogą mieć wykończenie przezroczyste, matowe lub ozdobione wzorem np. na przezroczystym tle mogą być matowe wzory. W przypadku szklanych kabin, szkło może być barwione na grafitowo, brązowo lub z ozdobami szlifowanymi lub piaskowanymi. Kabinę szklaną można również ozdobić grafiką, czyli kolorowym nadrukiem, który powstaje techniką laserową. Ostatnimi czasy modne są ozdobne kratownice zamiast gładkiej tafli. Wszelkie dekoracje w takiej kabinie znajdują się po jej zewnętrznej stronie, co sprawia, że jej wewnętrzna strona pozostaje gładka i często pokryta jest powłoką, która sprawia, że woda szybciej spływa nie pozostawiając zacieków i śladów kamiennego osadu, co pozytywnie wpływa na łatwość utrzymania naszej kabiny w czystości.

Wymiary

Wymiary kabiny prysznicowej muszą być dostosowane do użytkowników. Ważne jest by przy wyborze prysznica mieć na uwadze to, że pod prysznicem nie zawsze przebywamy w pozycji stojącej. Często przecież trzeba się po coś schylić lub przykucnąć, zatem ruch użytkownika takiego prysznica nie powinien być w żaden sposób skrępowany lub ograniczony.

Minimalne wielkości dostępnych kabin to 70×70 cm. Taki wymiar sprawdzi się jedynie w naprawdę małej łazience, lub w łazience, z której korzystamy tylko od czasu do czasu np. w łazience dla gości. Wygoda użytkowania kabiny zwiększa się wraz z jej rozmiarem. Standardowe wymiary kabin w kształcie kwadratu to 80×80 lub 90×90 cm. Kabiny prostokątne mogą mieć wymiary z zakresu od 100×120 do 140×150 cm. Jeśli chodzi o wysokość kabiny tutaj najniższe kabiny mają 165 cm a najwyższe nawet 220 cm.

Sprawa się nieco komplikuje jeśli mamy łazienkę na poddaszu i chcemy umieścić naszą kabinę prysznicową dokładnie pod skosem. W takiej sytuacji trzeba zamówić u producenta ścianki docięte ukośnie pod wymiar skosu.

Podczas planowania miejsca dla naszej kabiny ważne jest to abyśmy przemyśleli sposób otwierania jej drzwi.

A skoro mowa o drzwiach…

Drzwi to ważny element konstrukcji szczególnie w małych łazienkach. Skrzydło rozwierane musi się swobodnie otwierać i dać bezproblemowy dostęp do wnętrza. Jeżeli powierzchnia łazienki nie daje nam możliwości montażu klasycznych drzwi, na rynku dostępne są drzwi harmonijkowe oraz drzwi przesuwne. Skrzydła drzwi harmonijkowych składają się na pół i ustawiają się po jednej stronie. Najlepszym wyborem do małej łazienki będą zdecydowanie drzwi przesuwne, mogą składać się z dwóch skrzydeł przesuwnych na dwie strony co pozostawia szeroki otwór wejściowy do wnętrza kabiny. Kabiny z przesuwanymi drzwiami wyposażone są w szerokie listwy, które znajdują się u góry i u dołu kabiny. Na listwach zamontowany jest mechanizm złożony z rolek pojedynczej lub podwójnych. Najlepiej sprawdzają się rolki metalowe i łożyskowe, które będą bez zacinania otwierać kabinę. Dolna część takiej kabiny najcześciej posiada specjalne zaczepy, dzięki którym możemy wypiąć kabinę podczas czyszczenia.

Kabiny walk-in

Coraz bardziej popularne rozwiązanie w nowoczesnych aranżacjach to kabiny typu walk-in. Charakteryzuje je to że nie mają one drzwi. Kabina stoi bezpośrednio na posadzce lub na płaszczyźnie prysznicowej. Kabina walk-in z racji, że nie ma drzwi i wysokiego brodzika będzie udogodnieniem dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Tego typu kabina może być skonstruowana z jednej ścianki, która wydziela narożnik lub ścianki zamontowanej równolegle do jednej ze ścian łazienki. Oczywiście jeżeli powierzchnia łazienki jest wystarczająco duża, kabina walk-in może być zbudowana z kilku ścianek, które stworzą nam dodatkową „przebieralnie” czyli wydzielone miejsce za oszkleniem na ręczniki lub odzież.

Mocowanie

Ścianki kabin mogą być mocowane punktowo na zawiasach lub na profilach w kształcie listwy. Dzięki listwom możemy zniwelować delikatne nierówności ścian gdyż wyposażone są one w uszczelki i mechanizm wyprofilowania. Kabina prysznicowa powinna być stabilna. Dodatkową stabilizacja otrzymamy dzięki wspornikom umieszczonym na górze kabiny, które połączą ściankę prysznica ze ścianą łazienki. W przypadku nowoczesnych rozwiązań czyli np. Kabin typu walk-in elementy mocowania są na tyle dyskretne aby kabina sprawiała wrażenie jednej gładkiej tafli szkła. Wszelkie uchwyty oraz elementy mocowania są z aluminium anodowego, wykończone chromem w połysku lub satyną w macie. Obecnie do wyboru mamy elementy mocowania w wielu kolorach, do których dobieramy w zachowanej kolorystyce akcesoria czyli panel prysznicowy, baterię oraz deszczownicę.

Szczelność

Bardzo ważną cechą kabiny prysznicowej jest jej szczelność. Nikt z nas nie chce “zalać sąsiadów z dołu” ;). W celu odpowiedniego uszczelnienia naszej kabiny ścianki mogą być osadzone na profilu z odprowadzeniem wody do wnętrza kabiny. W innych przypadkach styki uszczelnia się silikonem lub uszczelkami. W drzwiach stosuje się przezroczyste uszczelki magnetyczne, które dociskają skrzydło w pozycji zamkniętej. Dodatkowo wzdłuż skrzydła na wejściu może być ustawiony specjalny próg, który powstrzyma wodę przed wylaniem.

Podsumowując, mimo tego, że prysznic w łazience wydaję się dziś zupełną normalnością, to od jego właściwego wyboru zależy czy będzie właściwie spełniał on swoją rolę. Na korzyść inwestora przemawia dostępność wielu różnych rozwiązań co pozwala precyzyjnie dobrać kabinę prysznicową do naszych warunków mieszkaniowych oraz potrzeb.

Dodaj komentarz