Beton architektoniczny

Beton architektoniczny

Beton nadaje wnętrzu nieco futurystyczny, industrialny charakter. Grube i ciężkie płyty betonowe to już relikt przeszłości, ponieważ od niedawna na rynku dostępny jest elastyczny beton architektoniczny, który możemy zwinąć w rolkę. W dzisiejszym wpisie dowiesz się nieco więcej o nowej technologii betonu we wnętrzu. Zapraszam!

Największą zaletą betonu elastycznego jest jego mały ciężar 5-8,5 kg/m2. Jest to niemal trzy razy mniej niż typowa płyta betonowa, co znacznie ułatwia oraz przyspiesza jego montaż. Ponadto beton elastyczny nie wymaga podkonstrukcji. Elementy mocuje się bezpośrednio do powierzchni za pomocą kleju dyspersyjnego. W skład betonu elastycznego oprócz piasku, cementu i wody wchodzą również odpowiednio dobrane domieszki uplastyczniające, polimery, barwniki oraz włókno szklane lub polipropylenowe.

Na efekt końcowy duży wpływ mają wymiary okładziny oraz kształty prostokątne lub kwadratowe. Właściwości okładziny z betonu elastycznego sprawiają, że można ją bez najmniejszych problemów przyciąć nożem tapicerskim lub piłą tarczową. To wszystko sprawia, że dopasowanie materiału do powierzchni jest dużo prostsze niż w przypadku klasycznych płyt betonowych. Na rynku dostępna jest szeroka gama odcieni oraz barw betonu elastycznego. Możemy wybierać pomiędzy różnymi odcieniami szarości oraz grafitu. Producenci oferują również barwy specjalnie takie jak kolor rdzy, miedzi, czerń, a nawet perłowy. Struktury zawierające smugi oraz chropowatą powierzchnię, do złudzenia przypominają klasyczny beton.

Elastyczny beton możemy kłaść praktycznie na każdą powierzchnię. Ważne, aby była czysta i sucha. Podczas prac i wysychania kleju należy utrzymać w pomieszczeniu temperaturę od 5 do 25oC. Sposób przygotowania podłoża zależny jest od producenta. Na podłoża chłonne takie jak tynki cementowe warto zastosować hydroizolację w postaci folii w płynie. Czasami zalecane jest również położenie gruntu specjalnie przeznaczonym do tego celu środkiem.

Poszczególne elementy należy kłaść w dość szybkim tempie, aby nie dopuścić do zaschnięcia kleju. Po nałożeniu kleju arkusz dociska się od środka do jego krawędzi za pomocą dłoni. Następnie w ten sposób należy docisnąć arkusz, ale tym razem za pomocą twardego wałka tapicerskiego w celu usunięcia powietrza, które dostaje się pod okładzinę podczas montażu. Jeżeli okładzina nie została fabrycznie zaimpregnowana, warto samemu o to zadbać nakładając środek impregnujący. 

Dodaj komentarz