Rodzaje oświetlenia oraz ich wady i zalety

Rodzaje oświetlenia oraz ich wady i zalety

Oświetlenie w domu to jedna z ważniejszych kwestii podczas urządzania. Często źle dobrane oświetlenie może całkowicie zaburzyć efekt końcowy wnętrza. Temat oświetlenia będzie się przewijał na blogu kilkakrotnie, gdyż jest to temat bardzo obszerny i warto rozbić go na kilka osobnych artykułów. Na temat samego oświetlenia możemy przeczytać książki o grubości kilkuset stron, dlatego sam widzisz jak obszerna, jest wiedza na ten temat. Dzisiejszy wpis będzie wprowadzeniem do tej tematyki. Przedstawię Ci, jakie elementy oświetlenie mamy dostępne na rynku oraz jak są ich wady i zalety. Zapraszam!

Oświetlenie we wnętrzu przeważnie pełni jedną z trzech ról:
• Oświetlenie ogólne
• Oświetlenie funkcjonalne
• Oświetlenie akcentujące, dekoracyjne

Lampy wiszące

Lampy wiszące to zazwyczaj podstawowy rodzaj opraw oświetleniowych. Często mówi się na nie żyrandol. Lampy wiszące zapewniają ogólne oświetlenie, dlatego przeważnie umieszczane są w centralnych miejscach sufitu. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór kloszy od klasycznych po oprawy dopasowane do każdego stylu wnętrza. W kuchni tego rodzaju oprawy montowane są m.in nad wyspą w postaci np. 3 wiszących obok siebie opraw lub jedna nad stołem.

Zalety lamp wiszących
Największą zaletą lamp wiszących jest zdecydowanie ich różnorodność. Możesz dobrać oprawy do stylu wnętrza. Lampa wisząca dodatkowo może pełnić funkcję dekoracyjną. Z racji, że przeważnie znajduje się w centralnym miejscu pomieszczenia, dobrze doświetla wnętrze. Obecnie dostępne są również lampy, którymi możesz regulować nasilenie światła oraz zmieniać kolory za pomocą pilota.

Wady lamp wiszących
Problem z lampą wiszącą może pojawić się w niskich pomieszczeniach. Fakt, że możemy regulować wysokość zawieszenia lampy, niestety w bardzo niskich pomieszczeniach wisząca lampa może przytłoczyć. Dla wielu osób wadą lamp wiszących jest nieestetyczny kabel, na którym jest zawieszona. W przypadku wnętrza w stylu industrialnym taki kabel można sprytnie ukryć np. łańcuchem.

Plafony

Plafony to poniekąd alternatywa lamp wiszących. Przeważnie są montowane na środku pomieszczenia i pełni funkcje głównego oświetlenia. Nie są montowane na kablu. Przylegają do sufitu. Dostępne mamy różne kształty plafonów, choć chyba najczęściej spotykane są okrągłe.

Zalety plafonów
Jeżeli zależy Ci, aby oświetlenie nie ingerowało w wystrój Twojego wnętrza plafon będzie idealnym rozwiązaniem. Dobrze sprawdzi się w niskich pomieszczeniach.

Wady plafonów
Plafony nie sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach, ponieważ totalnie znikną z oczu a sufit, będzie wydawał pusty a tym samym, wnętrze nie będzie przytulne. Wadą plafonów jest chyba ich małą różnorodność. Pomimo że producenci projektują coraz więcej ciekawych modeli, to ich wybór zdecydowanie jest mniejszy niż w przypadku lamp wiszących.

Oczka

Oczka to oprawy, które montowane są równo z linią sufitu. Są niewidoczne i minimalistyczne. Oczka przeważnie pełnią funkcje oświetlenia funkcjonalnego, dlatego ich miejscem będzie obszar nad blatem roboczym. Często montowane są w sufitach podwieszanych.

Zalety oczek
Pozostają niezauważalne. Liczba montażu oczek jest nieograniczona. Niektóre modele mają regulowane elementy, dzięki którym możesz ustawić sobie kierunek padania promieni światła.

Wady oczek
Montaż oczek wymaga ingerencji w konstrukcję sufitu. Dlatego często montuje się w sufitach podwieszanych. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów.

Oświetlenie podszafkowe

Oświetlenie pod szafkowe często montowane jest w kuchni pod górnymi szafkami w formie taśmy LED. W ten sposób mamy doświetlony blat roboczy. Przestrzeń pod szafkami jest ograniczona, dlatego oświetlenie pod szafkowe ma płaskie i wąskie oprawy. Oświetlenie pod szafką w atrakcyjny sposób uwydatnia ceramikę, która znajduje się pomiędzy szafkami górnymi a blatem. Dodatkowo światło spod szafek, które będzie padało na blat, doskonale go podświetli.

Zalety lamp pod szafkowych
Taśmy LED dostępne są w wariantach zasilanych z sieci oraz na baterie. Jeżeli nie masz w pobliżu dostępu do sieci, nie musisz rezygnować z pomysłu. Możesz wtedy skorzystać z wariantu na baterie. Zaletą taśmy LED-owej jest zdecydowanie jej montaż. Możesz je bezproblemowo przykleić oraz bezproblemowo odkleić w razie potrzeby. Taśmy LED-owe mogą również służyć do podświetlania witryn. Wystarczy, że przykleisz taśmę LED we wnętrzu przeszkolonej witryny, a w środku umieścisz piękną wystawną dekorację.

Wady lamp pod szafkowych
Wada taśm LED dotyczy raczej tych zasilanych na baterie. Ich światło może być mniej intensywne. Kolejną wadą taśm LED jest rozmieszenie diod w sposób punktowy. Gdy będzie oświetlała blat lub dolną część wanny a płytki będą w połysku, możesz otrzymać efekt kropek na podłodze lub blacie.

Świetlówki

Świetlówki od razu kojarzą mi się z pomieszczeniami biurowymi. Montuje się je na suficie i dają dużo światła. Mogą pełnić funkcję oświetlenia głównego. Często są nasycone białym światłem, więc nie sprawiają wrażenia przytulności. We wnętrach domowych raczej sprawdzą się w stylu loftowym lub industrialnym.

Zalety świetlówek
Świetlówki są bardzo wydajne i energooszczędne.

Wady świetlówek
Wadami świetlówek jest zdecydowanie ich wygląd. Nie wyglądają atrakcyjnie, dlatego wykorzystywane są w pomieszczeniach gospodarczych oraz biurach szczególnie tych mniej nowoczesnych. Jeśli chodzi o wnętra domu, widziałam kilka wnętrz ze świetlówką, ale nie przemówiły do mnie.

Spoty

Spoty możemy umiejscowić na suficie oraz na ścianie. Każdą żarówkę możemy ustawić w innym kierunku i pod innym katem, dzięki czemu możesz doświetlić poszczególne punkty we wnętrzu.

Zalety spotów
Zaletą jest fakt, że na jednym mocowaniu możesz mieć kilka punktów świetlnych. Możesz sobie dowolnie regulować kierunki padania promieni światła. Sprawdzi się w nowoczesnych wnętrach. Ich montaż nie należy do skomplikowanych.

Wady spotów
Nie wiem, czy są jakieś wady tego rodzaju oświetlenia. Ze względu na różnorodność odnajdą się w każdym wnętrzu w każdym stylu.

Kinkiety

Kinkiety należą do dekoracyjnych typów oświetlenia. Tworzą klimat we wnętrzu i nadają przytulności. Montowane na ścianach mogą podkręcić fakturę tapety lub sztukaterii. Dostępne są w różnych odsłonach pasujących do różnych stylów.

Zalety kinkietów
Zaletami kinkietów jest zdecydowanie ich estetyka i funkcja. To właśnie one tworzą klimat we wnętrzu szczególnie wieczorem.

Wady kinkietów
Jeżeli uprzesz się, że kinkiety będą pełniły funkcje głównego oświetlenia, to ta operacja może nie zakończyć się sukcesem. Jeżeli zdecydujesz się na kinkiet na danej ścianie, musisz mieć świadomość, że pole do manewru przemeblowanie się zmniejsza, gdyż na ścianie gdzie zawiśnie kinkiet, nie postawisz już szafy, gdyż zasłonisz go a ze względu na wystający element, nie przysuniesz mebla do samej ściany. Dlatego montowanie kinkietów musi być dość przemyślane.

Na początku wspomniałam, że temat oświetlenia jest tak obszerny, że można pisać o tym książki podzielone na tomy. Po tym wpisie chyba to widać. To dopiero wprowadzenie i to bardzo okrojone. Tak jak wspominałam o oświetleniu, będą się pojawiały wpisy, które będą podzielone w taki sposób, abyś mógł dowiedzieć się jak najwięcej w tym temacie. ☺

Dodaj komentarz