Najczęściej popełniane błędy w aranżacji sypialni

Najczęściej popełniane błędy w aranżacji sypialni

Nie bez powodu mówi się o czynnikach wpływających na komfort snu. Sen jako podstawowa potrzeba biologiczna organizmu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. W dzisiejszym wpisie przedstawię częste błędy popełniane podczas urządzania sypialni, które mogą negatywnie oddziaływać na głębokość oraz długość naszego snu.

Źle dobrane oświetlenie

Bardzo często popełnianym błędem podczas planowania sypialni jest zastosowanie jednego punktu światła, najczęściej w centrum sufitu. Lampki nocne lub różnego rodzaju ściemnialne źródła światła mają zbawienny wpływ na nasz nastrój, który odpowiada za jakość naszego snu. Ponadto, w sypialni powinniśmy postawić na żywe żółte światło, czyli żarówkę 2700-3000K. Taka barwa światła pomoże nam zbudować odpowiedni klimat do wieczornego relaksu. Białe światło natomiast ze względu na swoje właściwości pobudzające bardziej sprawdzi się w biurowcu niż sypialni.

Źle dobrany materac

Materac jest najważniejszą częścią składową strefy snu. Myślę, że dobór odpowiedniego materaca to temat tak rozległy, że mogłabym mu poświęcić zupełnie oddzielny wpis. Warto zwrócić uwagę na zastosowaną technologię. To dzięki niej materac utrzymuje odpowiednią temperaturę oraz cyrkulację powietrza, które wpływają na higienę snu. Dobrze dobrany materac to również ulga dla naszego kręgosłupa. Gdy budzisz się z bólem pleców to znak, że czas rozejrzeć się za nowym materacem.

Źle dobrane kolory sypialni

Na nasze samopoczucie wpływają również bodźce wizualne. Projektant podczas aranżacji sypialni skupia się na odpowiednim doborze kolorów. W sypialni tylko nieliczne barwy zdadzą egzamin. Najważniejsze czynniki to intensywność oraz ton barwy. W takim wnętrzu sprawdzą się ciepłe tony, które nadają wnętrzu przytulności i pomagają się wyciszyć.

Totalny chaos, czyli brak harmonii

Zadbaj o to, aby w sypialni panował ład i porządek. Przy aranżacji tego pomieszczenia należy kierować się mottem „mniej znaczy więcej”. Pozbądź się zatem zbędnych dekoracji. Klimatyczne oświetlenie, piękne poszwy oraz miękkie pledy i dywaniki to wszystko czego potrzebujesz w swojej sypialni.

Niefunkcjonalne wnętrze

Już we wczesnej fazie projektowania sypialni warto zastanowić się nad jej układem funkcjonalnym. Jeżeli jesteś w grupie osób, które czytają przed snem lub ładują swojego smartfona przez noc, pomyśl o gniazdach elektrycznych w pobliżu łóżka. Wyobraź sobie to uczucie, gdy możesz spokojnie zasnąć, nie martwiąc się o stan baterii w swoim smartfonie ;).

Brak roślin lub ich zły dobór

Rozejrzyj się po swojej sypialni w poszukiwaniu roślinności. Czy wiesz jakie właściwości mają Twoje rośliny? Jeżeli nie, koniecznie poczytaj o nich w internecie, gdyż niektóre z nich ze względu na mocny zapach lub silnie pylenie nie powinny przebywać z nami w sypialni. Inne z kolei są nawet zalecane w celu oczyszczenia powietrza czy redukcji stresu.

Twoja sypialnia to Twoje potrzeby

Jeżeli czytasz przed snem zainwestuj w lampkę nocną, jeżeli ćwiczysz jogę lub medytujesz wygospodaruj miejsce na matę, jeżeli lubisz pracować w łóżku pomyśl o mobilnym stoliku. Jeżeli jesteś alergikiem nie powinieneś mieć dużo tekstyliów. Gdy poczujesz, że Twoja sypialnia to Twoje potrzeby gwarantuję Ci, że jakość Twojego snu również ulegnie poprawie.

To tylko kilka błędów, ale jakże istotnych. Pamiętaj, że sypialnia to miejsce relaksu. Powinno być dostosowane do Twoich potrzeb, stylu oraz trybu życiu.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz