Garderoba na miarę Twoich możliwości

Garderoba na miarę Twoich możliwości

Przyjęło się, że o garderobie mówi się jako o osobnym wnętrzu. Niestety nie każdy z nas ma możliwość wydzielenia osobnego pomieszczania i nasze marzenie o garderobie staje się niemożliwe do spełnienia. W dzisiejszym wpisie przedstawię jak stworzyć garderobę, nie mając wolnego pokoju, który mógłby zostać na nią przeznaczyć. Wystarczy, że w odpowiedni sposób zagospodarujesz fragment wolnej przestrzeni. Mała garderoba wzbogaci nie wykorzystane, trudne do urządzenia wnęki czy miejsca pod skosami. Dobrze zagospodarowana przestrzeń, odpowiednio dobrane akcesoria oraz oświetlenie staną się garderobą marzeń, bez pożyczania metrów od sąsiada.

Wymiary

Jeżeli planujesz w garderobie trzymać odzież na wieszakach, musisz wziąć pod uwagę najważniejszy parametr, czyli głębokość. Jeśli ubrania będziesz wieszała/-ał na standardowych wieszakach, Twoja wnęka powinna mieć min. 60 cm głębokości. Jeżeli nie masz takiej głębokości we wnęce, możesz użyć innej metody wieszania, a mianowicie zamiast wieszać ubrania bokiem, możesz wieszać je przodem jedno za drugim. Kolejnym aspektem do ustalenia jest, czy chcesz mieć przestrzeń otwartą, czy zamkniętą. Jeżeli zdecydujesz się na zamkniętą, to możesz zamontować drzwi na zawiasach lub drzwi przesuwne, dzięki którym nie stracisz metrów na skrzydła, które muszą mieć przestrzeń, by bez problemu się otworzyć. Bardzo dobrze sprawdzi się również wersja z kotarą. Wystarczy, że zamontujesz listwę karniszową i zawiesisz zasłonę.

Rozplanuj przestrzeń

Jeżeli już znalazłaś/-eś odpowiednie miejsce na garderobę, teraz przeanalizuj ile i jakie rzeczy będziesz w niej przechowywała/-ał. Musi być dopasowana na miarę Twoich potrzeb. Jeżeli większość Twoich ubrań to odzież wizytowa, która nie powinna leżeć na półkach, zdecydowanie potrzebujesz więcej drążków. Jeżeli zależy Ci na dużej ilości drążków, dobrym sposobem jest zamontowanie pantografu (ruchomego drążka), który wysuwa się po pociągnięciu za przeznaczony do tego uchwyt. Zastanów się, czy wolisz szuflady, czy wolisz ustawić na półkach kosze, które będą pełniły funkcje szuflad. Jeżeli masz dużo spodni, warto wyposażyć garderobę w specjalne wieszaki na spodnie. Jeżeli jesteś kolekcjonerem krawatów ze względu na swój zawód lub kolekcjonerką apaszek warto zainwestować w specjalne wieszaki na takie elementy. Zastanów się, czy w garderobie będziesz przechowywała/-ał sprzęty tj. żelazko, deskę do prasowania, suszarkę. Ustal też, co chcesz przechowywać na wyższych partiach mebla. Możesz przechować tam pojemniki, z odzieżą której używasz rzadko lub sezonowo.

Oświetlenie garderoby

Twoja garderoba powinna być bardzo dobrze doświetlona. Ogólne światło w pomieszczeniu nie dotrze do głębokości szafy lub wnęki dlatego warto dodatkowo podświetlić wnętrze garderoby za pomocą taśmy LED. Taśma LED to elastyczne rozwiązanie, które dostosujesz do swoich potrzeb. Dodatkowo możesz skorzystać z mechanizmów szuflad, które włącza oświetlenie po jej wysunięciu. Pamiętaj, aby światło w garderobie było neutralne, żeby nie przekłamywało kolorów ubrań, gdyż możesz przez pomyłkę w pośpiechu założyć krwisto czerwoną koszulę zamiast bordowej, a akurat dziś masz ważne spotkanie.

Pięknie i funkcjonalnie

Jeżeli przestrzeń, którą wygospodarowałaś/-eś na garderobę, znajduje się w pokoju, z którego korzystasz na co dzień ważne, aby wpasować ją w estetykę wnętrza, lepiej, żeby nie przytłaczała oraz nie raziła w oczy. Jeśli zdecydowałaś/-eś się na otwartą garderobę umieść w niej dekoracyjne kosze wiklinowe lub wzorzyste. Jeśli funkcje drzwi do garderoby będzie pełniła zasłona, dopasuj jej kolor oraz wzór do całości wnętrza. Jeżeli wydzielenie garderoby zmniejszyło Ci przestrzeń, możesz je optycznie powiększyć, montując lustra na drzwiach. Trik z lustrem na drzwiach dodatkowo spowoduje, że ukryjemy garderobę.

Zamiast kupować gotową szafę, możesz poświecić chwile, aby zaplanować i stworzyć swoją garderobę na marę Twoich potrzeb i możliwości. Wykorzystasz w ten sposób metraż i zyskasz unikatowy element.  ☺

Dodaj komentarz