Dom przyjazny alergikom

Dom przyjazny alergikom

Ciężki sezon dla alergików zbliża się wielkimi krokami. Wiosną zaczynamy odczuwać uciążliwe dolegliwości na oddziaływanie różnych obcych substancji. W dzisiejszym wpisie przedstawiłam kilka czynników, które mają znaczący wpływ na funkcjonowanie osób z dolegliwościami alergicznymi. Mam nadzieje, że ten artykuł pomoże Ci stworzyć dom przyjazny alergikowi.

Klimatyzacja

Jeżeli wiesz, że z pewnych względów nie będziesz w stanie dbać o regularne czyszczenie klimatyzacji, lepiej z niej zrezygnuj. Nieczyszczona klimatyzacja może stać się siedliskiem bakterii i grzybów, które po uruchomieniu klimatyzatora zostaną wyrzucone na powierzchnie pokoju a w konsekwencji pochłonięte przez Twoje drogi oddechowe. Jeżeli jednak zdecydujesz się, warto skorzystać z nowoczesnych technologii i wybrać klimatyzator wyposażony w jonizatory powietrza. Zapewniają one mikroklimat odpowiedni dla alergików.

Pokrycie ścian

Ważne jest, aby ściany były pokryte gipsem położnym na gładko. Każda inna struktura gromadziłaby kurz. Zrezygnuj również z tapet. Szczególnie tych papierowych. Niestety ze względu na ich nasiąkliwy materiał nie możesz ich regularnie myć wodą. Jeżeli decydujesz się na wykończenie ścian farbą, warto użyć specjalnych farb dla alergików, które nie zawierają substancji drażniących oraz nie uczulają. Niebezpieczne dla alergików są farby, które zawierają m.in. terpentynę, chlor, amoniak, benzen, rozpuszczalniki organiczne, silne aromaty, które działają drażniąco na skórę i drogi oddechowe. Specjalne farby antyalergiczne mają powłokę, którą można przecierać wilgotną szmatką. Najlepsze są te posiadające rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Pokrycie podłóg

Podłogi w domu alergika powinny tworzyć gładką powierzchnię. Wybierz panele, drewno lub płytki ceramiczne, które można myć na mokro. Zdecydowanie unikaj wykładzin lub dywanów, to w nich zbiera się najwięcej kurzu. A w tych z długim włosiem kurz zbiera się bardzo głęboko, a dostęp do niego jest utrudniony.

Meble i tekstylia

Wybieraj proste meble, bez licznych frezowań, najlepiej nietapicerowane, łatwe do sprzątania. Powinno znaleźć się więcej zamykanych gablotek, gdyż kurz nie unosi się bezpośrednio. W gablotach umieść wszystkie pamiątki, bibeloty, drobne figurki. Tekstylia wybieraj takie, które bez problemu możesz zdjąć i uprać.

Detergenty

Zwróć uwagę na detergenty, których używasz do sprzątania. Wiele z nich może wzmagać reakcje alergiczne ze względu na substancje zawarte w składzie. Aby chronić drogi oddechowe oraz skórę przed chemikaliami, zakładaj maseczkę oraz rękawiczki a najlepiej zrezygnuj ze sklepowych detergentów i postaraj się je zastąpić tymi własnej roboty. Soda oczyszczona i cytryna potrafią czasami zastąpić drogeryjny detergent i zdziałać cuda.

Zainwestuj w oczyszczacz powietrza oraz suszarkę do ubrań

Oczyszczacz powietrza to opcja dla osób z wyjątkowo uciążliwymi objawami alergii. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w filtry z aktywnym węglem i HEPA, które eliminują pyłki, kurz, grzyby, bakterie, toksyczne opary i nieprzyjemne zapachy unoszące się w powietrzu. A Jeśli chodzi o suszarkę, sama nie wierzyłam w jej magiczną moc, gdy na własne oczy nie zobaczyłam filtra, który zebrał kurz z wysuszonego prania. Z suszarki wyciągamy pranie, które od razu możemy włożyć do szafy, jest suche, a często nawet nie wymaga dodatkowego prasowania. Natomiast pranie, które rozwiesimy w pokoju, jest ogromnym źródłem kurzu i zapachów. Na pewno zauważyłeś, że w pomieszczeniu, w którym suszy się pranie, jest duszno i czuć zapach proszku, który może podrażniać Twoje drogi oddechowe.

Izolacja przeciwwilgociowa

Siedlisko pleśni i grzybów to nie jest odpowiednie miejsce dla alergików. Jeżeli jesteś na etapie budowy domu, warto pomyśleć o izolacji przeciwwilgociowej, która uchroni fundamenty przed zawilgotnieniem. Izolacje przeciwwilgociowe chronią podziemne części budynków przed wilgotnym gruntem. Zmniejszy to szanse na pojawienie się wilgoci w domu.

Ogrzewanie

Wyróżniamy dwa typy ogrzewania. Pierwsze z nich to ogrzewanie na zasadzie konwekcji, które polega na unoszeniu się ciepłego powietrza do góry, a opadanie zimnego. Podczas unoszenia się ciepłego powietrza wraz z nim unosi się kurz, który rozprzestrzenia się po pokoju, co niekorzystanie wpływa dla osób z alergią, które ten kurz pochłaniają w swoje drogi oddechowe. Drugi rodzaj ogrzewania jest bardziej przyjazny dla alergików, a mianowicie jest to ogrzewanie na zasadzie promieniowania, które polega na oddawaniu ciepła przedmiotom lub podłodze, zapobiegając tym samym niepożądanym ruchom powietrza.

Wentylacja

Dobra wentylacja uchroni przed nadmierną wilgocią lub zbyt suchym powietrzem. Jeżeli Twój dom znajduje się z dala od drzew i pylących kwiatów wystarczy wentylacja tradycyjna. Natomiast jeśli mieszkasz w miejscu ogromnego pylenia, lepiej sprawdzi się wentylacja mechaniczna, która jest wyposażona w specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z zewnątrz, zanim trafi do wnętrza domu. Filtry zatrzymają nadmiar pyłków.

Kwiaty

Rozejrzyj się po swoim domu w poszukiwaniu roślinności. Czy wiesz jakie właściwości mają Twoje rośliny? Jeżeli nie, koniecznie poczytaj o nich w Internecie, gdyż niektóre z nich ze względu na mocny zapach lub silnie pylenie nie powinny przebywać z nami domu, ponieważ nasilają objawy alergii np.

– Hiacynt – Symbol wiosny niestety w cebulkach hiacyntów znajdują się szczawiany, które powodują reakcje alergiczne. Dodatkowo intensywny zapach może powodować powstawanie wysypki oraz trudności z oddychaniem.

– Fiskus – W soku, który zawarty jest liściach, znajduje się lateks działający silnie na skórę i powodujący zaczerwienienie oraz podrażnienie. Lateks może też wywołać astmę oskrzelową. Warto wiedzieć, że cząsteczki lateksu mogą łączyć się z kurzem unosić po całym domu.

– Hoja – Jeden z piękniejszych kwiatów doniczkowych pnących, staje się niebezpieczna, gdy kwitnie. Ma bardzo intensywny zapach szczególnie nocą. Silny zapach może wywołać ból głowy, kichanie oraz zły sen, gdy umiejscawiania jest w sypialni.

Kwiatów, które nasilają alergie, jest zdecydowanie więcej. Rozejrzyj się po domu i sprawdź jakie właściwości, ma dana roślina.

Jeżeli wpis był dla Ciebie przydatny, zachęcam do udostępniania, aby każdy kto zmaga się z alergią, mógł stworzyć dom przyjazny alergikowi. ☺

Dodaj komentarz